مروری بر روش‌ های بازاریابی مبتنی بر رسانه‌ های اجتماعی

 

مروری بر روش‌های بازاریابی مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی

دنیای تبلیغات و بازاریابی به طور لحظه ای در حال تغییر و تحول است و برای عقب نماندن از رقبا برند باید خود را با تغییرات جدید وفق دهید. برای پیشروی از رقبا باید مشتری‌ها را درگیر خود کرده، فروش محصول و ارائه خدمات را افزایش دهید و از بلاگرها و افراد مشهور برای معرفی برند خود به دنیا استفاده کنید. در این مقاله به روش‌های مختلف شناساندن برند به دنیای بیرونی می‌پردازیم.

 روش‌های بازاریابی قدیمی و معاصر

حتماً شما هم به عنوان صاحب یک برند با توجه به آنچه از تبلیغات دیده و شنیده اید؛ مقداری از سرمایه خود را برای معرفی برند خود به دنیا استفاده کرده اید. نکته قابل توجه در این بین آن است که پس از مدتی روش‌های تبلیغاتی قدیمی بازدهی قبل را نخواهند داشت و در بسیاری از کمپانی‌ها و اتاق‌های فکر درگیر پیدا کردن چرایی این مسئله خواهند بود.

 یکی از اصلی ترین روش‌های گسترش کسب و کار، برقراری ارتباط با مردم و پیدا کردن کسانی است که بتوانند از خدمات شما استفاده کنند. ارتباط گرفتن با مشتری‌های مخصوص شما نیازمند صرف هزینه زمان و داشتن برنامه ریزی مناسب است.

هیچکس استفاده از از روزنامه، بیلبورد و تراکت را به عنوان روش بازاریابی خوب رد نمی‌کند؛ اما سوال اینجاست آیا هنوز هم این روش‌ها در نوع خود بهترین هستند؟ اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم جواب منفی است. با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی ساکنین شهرهای بزرگ، مردم زمان کمتری برای شناختن تأمین‌کننده‌های نیازهای خود دارند.

مزایای بازاریابی کنفرانس از طریق رسانه‌های اجتماعی

 مسئولین تبلیغات هر کمپانی می‌توانند با استفاده از اینترنت بازاریابی گسترده تر و البته چندین برابر سریع تر از این را تجربه کنند. شبکه‌های اجتماعی گوناگون با توجه به نوع خدمات شما می‌توانند نقش‌های متفاوتی در برندینگ و اطلاع رسانی اخبار مربوط به شما داشته باشند.

انتخاب رسانه

اولین قدم برای انتخاب رسانه مناسب شما انتخاب هدف است. باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید مردم برند شما را به چه عنوانی بشناسند. در قدم اول باید بررسی کنید که افراد چه محصول یا خدماتی را قرار است از شما دریافت کنند و انتخاب کنید که گروه هدف شما برای دریافت بهترین نتیجه چه کسانی هستند.

برای مثال اگر شما فروشنده کفش با طراحی شخصی سازی شده برای نوجوانان هستید می‌توانید از پلتفرم‌هایی که اکثر کاربرد‌های آن‌ها نوجوانان هستند استفاده کنید. از طرف دیگر اگر فروشنده خدمات بیمه بازنشستگی هستید باید از پلتفرم‌های استفاده کنید که افراد شاغل و یا سرپرست خانوار طرفدار آن هستند.

اشتباه نکنید! غربال کردن شبکه‌های اجتماعی با توجه به گروه مخاطب آنها به این معنا نیست که ما تنها به دسته خاصی از افراد برای استفاده از خدمات مان اتکا می‌کنیم، بلکه به این معنی است که ما می‌خواهیم بهترین بازدهی را از تبلیغات خود دریافت کنیم.

مشابه مثال‌های بالا، پلتفرم‌های مختلف در گروه سنی جنسیت و ملیت‌های مختلف وجود دارد که با کمی تحقیق می‌توان به بهترین گزینه موجود برای هر کسب و کار دست یافت. کودکان و نوجوانان بیشتر به نیت سرگرمی و یا به اشتراک گذاشتن روزمرگی‌های خود چراغ شبکه‌های مختلف اجتماعی می‌آیند. بنابراین صرف هزینه در صفحاتی که مخصوص سرگرمی هستند می‌تواند منطقی باشد.

چگونگی کارکرد رسانه‌ها

هر کمپانی سالانه مقدار مشخصی از بودجه خود را برای تبلیغات در نظر می‌گیرد. بنابراین مهم است که بدانید سرمایه در نظر گرفته شده برای بازاریابی در رسانه‌های اجتماعی چگونه خرج می‌شود. شبکه‌های اجتماعی محلی برای ارتباط گرفتن، به اشتراک گذاشتن و دریافت اطلاعات گوناگون است.

بسیاری از افراد پس از یک روز طولانی برای چک کردن آخرین اخبار در سطح جهان و یا اتفاقات کوچک روزمره زندگی اطرافیانشان به رسانه‌های اجتماعی خود مراجعه می‌کنند. امروزه کمتر کسی است که جزو هیچ کدام از شبکه‌های اجتماعی نباشد.

 فرض کنید تلفن همراه خود را در دست دارید و برای چک کردن آخرین قیمت طلا وارد صفحه شخصی خود می‌شوید. اولین مطلبی که میبینید تبلیغ یک نوع جدید از لپ تاپ است که صفحه اخبار آن را به اشتراک گذاشته است.

بعد از رد کردن آن و مطالعه اخبار خود به صفحه فروشگاه لباس مورد علاقه خود می‌روید. در آنجا نیز در  یک تبلیغ یک دقیقه ای مزایای همان نوع لپ تاپ به شما نشان داده می‌شود. تلفن همراه خود را کنار می‌گذارید و به سمت آشپزخانه می‌روید تا لیوانی آب بردارید، در همین حین صدای همان تبلیغ قبلی را می‌شنوید که از گوشی دخترتان شنیده می‌شود.

 اگر تا آن لحظه  علاقه ای به خرید لپ تاپ جدید نداشته اید، در بدترین حالت حتما پس از آن حداقل کمی کنجکاو شده اید. دفعه ی بعدی که با همسرتان درباره لپتاپ صحبت کنید حتماً اطلاعات تکمیلی درباره همان برند را از زبان او نیز می‌شنوید. نحوه کارکرد و جادوی رسانه این گونه کار می‌کند. به خاطر سرعت و راحتی پخش اخبار و تبلیغات در اینترنت، تنها با یک کلیک، کاری که که ده‌ها بازاریاب برای انجامش زحمت می‌کشند، انجام می‌شود.

بازاریابی به شکل‌های گوناگون

همان طور که می‌دانید قبل از انتشار اطلاعات درباره محصول یا خدمات خود در شبکه‌های اجتماعی، باید محتوای خود را طبق آخرین استانداردها و ترند‌ها تولید کنید. به لطف جادوی کامپیوتر، موبایل و اینترنت شما می‌توانید محتوای خود را به صورت فیلم، عکس، نوشته و تصاویر متحرک به اشتراک بگذارید. قبل از به اشتراک گذاشتن محتوای خون تمام گروه‌های سنی و افراد استثنایی(نابینایان، ناشنوایان و …)را در نظر بگیرید.

باید بتوانید تا حد ممکن بیشترین مخاطب را درگیر خود کنید تا احتمال فروش شما به افراد افزایش یابد. اگر در صفحه کمپانی خود سه بار عکس به اشتراک گذاشته اید، برای بار چهارم از یک فیلم کوتاه و یا نوشته استفاده کنید.

 اگر تصمیم دارید برای مناسبت خاصی روی محصولات خود تخفیف بگذارید، اطمینان حاصل کنید دنبال کنندگان شما در یک شبکه اجتماعی خاص از مزایا و شانس بیشتری برخوردار باشند. این روش باعث می‌شود افراد تشویق شوند تا شما را در شبکه‌های مختلف و همه جای اینترنت دنبال کنند تا شانس استفاده از تخفیفات و جوایز برای آن‌ها بیشتر باشد.

بی گدار به آب نزنید! قبل از اینکه مطالبتان را به اشتراک بگذارید مطمئن شوید که برای چند روز یا هفته بعد نیز برنامه در نظر دارید. می‌توانید از محتوای سریالی که مخاطب را کنجکاو نگاه می‌دارد استفاده کنید.

همچنین می‌توانید معماها و یا سوال‌هایی را در بین مطالب خود بگنجانید و از مخاطبان بخواهید با دقت بیشتر به آن‌ها پاسخ دهند. توجه بیشتر افراد به مطالب شما باعث می‌شود بهتر و بیشتر برای شناخت برند شما وقت بگذارند.

یکی از روش‌هایی که ممکن است ست برند شما را به طور ناگهانی به افراد زیادی معرفی کند استفاده از کمپین‌های مناسبتی است. در این کمپین‌ها افراد برای بهره مند شدن از جوایز انتهایی، عضویت خود در آن را به گوش اطرافیان و مخاطبان صفحات خود می‌رساند. این فرصت بزرگی برای برند شما است تا در کوتاه ترین زمان و با تکنیک‌های گوناگون، افراد جدید و تازه وارد را از توانایی‌های برند خود آگاه کنید.

فرمول ماز در تولید محتوا

جمع بندی

برای جلب مخاطب از طریق رسانه‌های اجتماعی روش‌های گوناگونی وجود دارد و با حرکت به سمت استفاده بیشتر از اینترنت، این روش‌ها هر روز بیشتر و جدیدتر خواهند شد. تنها راه حفظ رقابت با رقبا، به روز نگاه داشتن خود در این میان است. بازاریابی در انواع رسانه‌های وابسته و غیر وابسته به اینترنت همچنان تاثیر گذار است؛ ولیکن می‌توان با انجام کمی تحقیق و نظر سنجی بهترین پلتفرم برای ارائه ی هر برند را یافت.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.