چطور از نرم‌افزارها برای ضبط محتوای همایش استفاده کنیم

چطور از نرم‌افزارها برای ضبط محتوای همایش استفاده کنیم؟

 

در این دنیای دیجیتالی، همایش‌ها، به‌ویژه همایش‌های آنلاین، بهترین رویدادها برای آموزش افراد و تبلیغ محصولات و خدمات هستند. اگر در هر همایش رایگان یا پولی مشترک شده‌اید، باید آماده‌ی ضبط آن باشید. ازآنجایی‌که همایش‌ها رویدادهای زنده هستند، اگر آن‌ها را ضبط نکنید، نمی‌توانید دوباره آن‌ها را تماشا نمایید.

 

ضبط محتوای همایش برای درک هر مفهومی که در زمان پخش آن نمی‌توانستید درک کنید، مفید است. اگر نمی‌توانید در کل همایش حضورداشته باشید، می‌توانید همایش را ضبط کرده و بعداً آن را بررسی نمایید. درواقع، شما می‌توانید همایش ضبط‌شده را در هر زمان با هرکسی به اشتراک بگذارید. اگر می‌خواهید همایش را رایگان ضبط کنید، ما بهترین نرم‌افزارهای ضبط وبینار را فهرست کرده‌ایم. در این‌ مقاله به توضیح روش‌های ضبط همایش با استفاده از بسترهای آنلاین و نرم‌افزارهای مختلف موجود می‌پردازیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اهمیت ویدئو پرژکتور در برگزاری همایش مقاله ” ویدئو پرژکتور و اهمیت آن در برگزاری هماش ” را مطالعه نمایید.

ضبط محتوای همایش

امروزه شاهد افزایش چشم‌گیر اطلاعات و پیشرفت دنیای مجازی و آنلاین هستیم. یکی از استفاده‌های مفید از این فرصت، می‌تواند به اشتراک‌گذاری اطلاعات شامل اطلاعات علمی، فرهنگی، سیاسی و حتی تجمع‌های دوستانه باشد.

آموزش‌ها و همایش‌های متعددی امروزه به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند و فرصت خوبی است تا از وقت خود، در خانه یا داخل ماشین و حتی در گوشه‌ای از پارک برای یادگیری استفاده کرد. یکی از مشکلات شایع افراد در همایش‌ها این است که ممکن است نتوانند کل همایش را حضورداشته باشند. گاهی پیش می‌آید که به دلیل زنده‌بودن همایش‌ها افراد نمی‌توانند مطلبی را که متوجه نشده‌اند، مجدد گوش بدهند. شاید گاهی فرصت پرسش و پاسخ هم نباشد.

ازاین‌رو، یکی از راه‌های خوب و مفیدی که پیشنهاد می‌شود، ضبط محتوای همایش توسط نرم‌افزارها است. با استفاده از نرم‌افزارهای مختلفی که برای ضبط محتوا یا صفحه‌ی اسکرین شما طراحی‌شده‌اند، شما می‌توانید کل همایش را ضبط کنید و بعداً سر فرصت آن را گوش دهید. اگر مطلبی را طی همایش زنده متوجه نشدید، کافی است به محتوای ضبط‌شده‌ی تان مراجعه کنید تا آن را دوباره گوش‌داده و حل مشکل کنید.

حتی در کلاس‌های آنلاین، بیش‌تر دانش‌آموزان و دانشجویان از نرم‌افزارهایی برای ضبط محتوای کلاس استفاده می‌کنند تا بعداً از آن محتوا برای نوشتن جزوه‌ی درسی استفاده نمایند. این روش کمک می‌کند تا هیچ مطلبی از قلم نیفتد و کل صحبت‌های اساتید را به‌صورت سمعی و بصری با خود داشته باشند.

 

ضبط همایش با استفاده از بسترهای آنلاین

بسترهای آنلاین متعددی برای برگزاری همایش‌ها وجود دارند. ازجمله می‌توان به اسکایپ، گوگل‌میت، اسکای‌روم، ادوب‌کانکت و نظایر آن اشاره نمود. برخی از این بسترها، خودشان گزینه‌ها یا افزونه‌هایی دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان بدون هیچ نرم‌افزاری دیگری محتوای همایش را ضبط نمود.

اسکایپ، گزینه‌ای دارد که با کلیک کردن آن همایش به‌طور کامل ضبط می‌شود. ظرف تنها چند دقیقه پس از ختم جلسه یا پس از متوقف کردن ضبط، ویدیوی کامل ضبط‌شده به‌صورت پیام برای همه‌ی اعضای آن گروه ارسال می‌شود. این ویدیوی ضبط‌شده تا یک ماه در گروه قابل‌دسترسی می‌باشد. هم‌چنین، با توجه به قابل‌دانلود‌بودن فایل، می‌توان پس از دانلود تا زمانی طولانی فایل را ذخیره نمود.

به‌طور مشابه، ادوب کانکت و اسکای‌روم نیز گزینه‌ها و افزونه‌هایی برای ضبط محتوای همایش دارند. فقط کافی است با کلیک کردن گزینه‌ی ضبط، کل محتوای همایش را ضبط کنید. پس از اتمام جلسه، می‌توان به ویدیوی ضبط‌شده دسترسی پیدا کرد. ویدیو به‌صورت آنلاین و هم‌چنین mp4 قابل‌دسترسی است. به این منظور، اغلب URL محتوای ضبط‌شده را می‌توان به افراد ایمیل کرد تا آن‌ها به محتوای آنلاین یا به فایل آن دسترسی پیدا کنند.

نحوه ی برگزاری همایش آنلاین چگونه است ؟

ضبط همایش با استفاده از نرم‌افزارها

ممکن است ضبط محتوای همایش به‌وسیله‌ی خود بسترها همیشه امکان‌پذیر نباشد. مثلاً شاید از بستری استفاده کنید که چنین قابلیتی ندارد. گاهی هم پیش می‌آید که به دلیل مشکلات تکنیکی و ضعف اینترنت، محتوا به‌خوبی ضبط نمی‌شود. در این مواقع، بهترین گزینه، نرم‌افزارهای ضبط صفحه‌ی نمایش هستند.

نرم‌افزارهای متعددی باقابلیت‌های منحصربه‌فردی وجود دارند که درگوشی یا کامپیوتر شما با هر سیستم‌عاملی که باشد، نصب می‌شوند. این نرم‌افزارها می‌توانند رایگان یا پولی باشند. برخی نرم‌افزارهای ضبط صفحه‌ی نمایش هم‌چنین این قابلیت رادارند تا ویدیو یا محتوای ضبط‌شده را سپس ویرایش نمایند.

به‌این‌ترتیب، بسیاری از نرم‌افزارها به دلیل امکانات زیادی که فراهم کرده‌اند، از محبوبیت بیش‌تری برخوردار شده‌اند. در زیر به برخی از بهترین نرم‌افزارهای ضبط صفحه‌ی نمایش که برای ضبط محتوای نمایش نیز استفاده می‌شوند، در زیر توضیح داده‌شده‌اند.

 

نرم‌افزار کمتازیا

یکی از نرم‌افزارهای معروف برای ضبط صفحه‌ی نمایش و هم‌چنین محتوای همایش، نرم‌افزار کمتازیا (Camtasia studio) می‌باشد. کار با این نرم‌افزار، ساده است، ولی ویژگی‌های قدرتمندی که دارد، آن را منحصربه‌فرد ساخته است. شما می‌توانید پس از نصب این نرم‌افزار در سیستم‌های عامل متعدد نظیر ویندوز، مک، آیفون و آندروید، محتوای صفحه‌ی نمایشتان را ضبط نمایید.

برای ضبط ابتدا مشخص می‌کنید که کدام قسمت صفحه ضبط شود و این‌که آیا وبکم و میکروفون روشن باشند یا نه. سپس دکمه‌ی رکورد را کلیک می‌نمایید. قابلیت خوب این نرم‌افزار، ویژگی ویرایش پذیری محتواست. به عبارتی، ویدیوهای ضبط‌شده را می‌توان ویرایش کرد. تنظیمات خاص این نرم‌افزار امکان شخصی‌سازی گردش‌ کار را نیز می‌دهد. اضافه کردن زیرنویس با این نرم‌افزار نیز بسیار ساده است.

به‌طورکلی، کامتزیا یکی از بهترین نرم‌افزارها برای ضبط محتوای همایش است. این نرم‌افزار، از بهترین ابزارها برای فیلم‌سازی نیز به‌حساب می‌آید.

 

نرم‌افزار ایکس‌رکوردر

یکی دیگر از نرم‌افزارهای ضبط صفحه‌ی نمایش، نرم‌افزار ایکس‌رکوردر (Xrecorder) است. این نرم‌افزار نیز در سیستم‌های عامل متعدد ازجمله آندروید و آیفون قابل‌نصب و استفاده است. آسان‌بودن کار با این نرم‌افزار آن را به نرم‌افزاری محبوب تبدیل کرده است. کافی است ان را نصب کنید و با گزینه‌ای که روی صفحه ظاهر می‌شود، محتوای صفحه‌ی نمایشتان را ضبط نمایید.

این نرم‌افزار نیز قابلیت ویرایش ویدیو را ارائه می‌نماید. تبدیل فرمت و ویرایش صوتی حرفه‌ای به‌اضافه‌ی ضبط ویدیوی باکیفیت از ویژگی‌های خوب دیگر این نرم‌افزار ضبط محتوای همایش به شمار می‌رود.

 

نرم‌افزار اسنگیت

اسنگیت (Snagit) نرم‌افزار قدرتمند دیگری برای ضبط محتوای همایش است. این نرم‌افزار نیز محیطی ساده و کاربرپسند دارد. اسنگیت در سیستم‌عامل ویندوز و مک قابل‌نصب است، ولی برای گوشی و سیستم‌های عامل آیفون و آندروید در دسترس نمی‌باشد. این نرم‌افزار علاوه بر قابلیت ضبط صفحه‌ی نمایش، امکان اصلاح و ویرایش آن را نیز می‌دهد.

ذخیره‌ی فایل به‌صورت mp4 یا gif از دیگر قابلیت‌های آن می‌باشد. امکان ضبط وبکم، ضبط صدا و ضبط بخش خاصی از صفحه‌ی نمایشتان با استفاده از این نرم‌افزار صورت می‌گیرد. کافی است اسنگیت را نصب کنید، تنظیمات دلخواه را اعمال نمایید و سپس با شروع همایش، محتوای آن را ضبط نمایید.

 

همایش‌های آنلاین، امروزه فرصت بسیار خوبی را برای شرکت در جلسات و سخنرانی‌ها در هر نقطه‌ای از دنیا فراهم ساخته‌اند. به کمک بسترهای آنلاینی که وجود دارند، می‌توان همایش‌های متعددی برگزار نمود. بااین‌حال، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها، عدم حضور کامل در کل همایش است. ممکن است فرصت شرکت کامل در همایش را نداشته باشید یا نکاتی از بحث‌های همایش را نتوانید کامل متوجه شوید یا یادداشت نمایید.

نرم‌افزارهای ضبط محتوای همایش این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا با ضبط آن، برای همیشه به محتوای همایش دسترسی داشته باشید. شرکت همایش پردازان البرز، باسابقه‌ی عالی و طولانی درزمینه‌ی برگزاری همایش‌های آنلاین، همواره در خدمت دانشگاه‌ها، مؤسسات و سازمان‌های داخل و خارج کشور قرار دارد. این شرکت با تیم حرفه‌ای خود به شما در برگزاری همایش‌ها و نیز امکان ضبط محتوا کمک می‌کند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.