نکات مهم برای ارائه سمینار کارشناسی ارشد

نکات طلایی در خصوص ارائه سمینار کارشناسی ارشد

همان‌طور که می‌دانید دانشجویان کارشناسانی ارشد معمولاً سال‌ها تحصیل می‌کنند، تا به هدفی که در ذهن خوددارند دست پیدا کنند. دوره‌های درسی کارشناسی ارشد، شامل بخش‌های متفاوتی می‌شود‌. این بخش‌ها‌ گاها می‌توانند بسیار سخت و پیچیده باشند، و همین مسئله موجب شده  که کارشناسی ارشد به یکی از سخت‌ترین دوره‌های تحصیلی دانشجویان تبدیل شود‌.

 در پایان دوره‌های تحصیلی این مقطع،  تمامی دانشجویان در هر رشته‌ای، باید بر روی موضوع خاصی به تحقیق و پژوهش بپردازند. پس‌ازاینکه تحقیقات دانشجویان کامل شد، موظف هستند که نتایج پژوهش  خود را به شکل یک مقاله علمی در سمینارها ارائه دهند.

 درواقع هر دانشجو باید در تاریخ خاص در یک سمینار با تعداد حضار بسیار زیادی شرکت‌ نموده، و به‌عنوان‌ سخنران نتایج مدت‌ها تحقیق و پژوهش خود را ارائه دهد. حال سمینار کارشناسی ارشد را قطعاً می‌توان‌ یکی از دشوارترین بخش‌های تحصیل یک‌ دانشجو به‌حساب آورد. 

چراکه معمولاً سخنرانی نمودن در یک جمع که بالای ۲۰۰نفر در آن حضور دارند، قطعاً می‌تواند‌ کاری استرس‌آور و گاها دلهره‌آور به نظر برسد. مخصوصا‌ اگر دانشجوی کارشناسی ارشد باشید، و برای بار اول بخواهید سمینار خود را برگزار کنید. 

در اولین سمینار قطعاً بیان صحیح جملات، حالات چهره و بدن، محتوای تحقیقات شما و ….همگی موردنقد و بررسی حضار قرار می‌گیرد. از طرفی نیز نتیجه سمینار شما می‌تواند در موفقیت تحصیلی اتان نقش چشمگیری داشته باشد، و همین مسئله موجب می‌شود که هرگاه به تاریخ سمینار کارشناسی ارشد خود فکر می‌کنید، سر ته پای وجودتان را  استرس فرابگیرد.

 اما اصلاً نیاز به نگرانی و استرس داشتن‌های بیهوده نیست، چراکه این‌گونه تنها کار را برای خود دشوارتر می‌کنید. برای اینکه بتوانید یک سمینار موفق و فوق‌العاده برگزار کنید، می‌بایست به برخی نکات مهم توجه داشته باشید. این نکات مانند یک راهنما به شما کمک می‌کنند تا بهترین سمینار را ارائه داده، و امتیاز بالایی از حضار کسب نمایید. در ادامه به ذکر این نکات مهم پرداخته ایم:

 • مخاطب خود را بشناسید 

در درجه اول برای ارائه یک سمینار کارشناسی ارشد باکیفیت و تأثیرگذار می‌بایست مخاطبان خود را بشناسید. منظور از مخاطبان همان حضار سمینار می‌باشند، که باید با علایق، سطح علمی آن‌ها آشنایی کامل داشته باشید. پس حتماً در این خصوص قبل از تاریخ سمینار به‌خوبی تحقیق کنید، تا محتوای سخنرانی خود را بر این اساس آماده‌سازی نمایید. اگر مهمانان موردنظر در سمینارهای قبلی شما حضور یافته باشند، قطعاً کار برایتان ساده‌تر می‌شود‌‌. چون از آن‌ها شناخت بیشتری خواهید داشت. 

 • از نهایت امکانات و ابزارهای در دسترس استفاده کنید

دیگر نکته‌ای که می‌تواند به شما در برگزاری یک سمینار کارشناسی ارشد عالی و بدون نقص کمک نماید، استفاده حداکثری از امکانات و ابزارهای در دسترس می‌باشد. از هرگونه ابزاری که فکر می‌کنید می‌تواند در ارائه یک سمینار هرچه بهتر به شما کمک کند، استفاده کنید. حال این ابزارها می‌توانند شامل میکروفن‌ها، پاور پوینت، ویدئو پروژکتور  و ….باشند. 

 • یک ساعت قبل از زمان سمینار در سالن حاضر شوید 

شاید رعایت این‌ نکته در نگاه اول چندان مهم به نظر نرسد. اما شما می‌بایست حداقل یک ساعت قبل از شروع سمینار در جلسه حضور یافته،  و همه‌چیز را به‌خوبی بررسی کنید. در این تایم می‌توانید در صورت وجود هرگونه کم و کاستی یا مشکلی، آن را قبل از آمدن مهمانان برطرف سازید. اما وجه مثبت دیگری که این کار برای شما به همراه دارد، کاهش دادن استرستان قبل از شروع سمینار کارشناسی ارشد می‌باشد. چراکه با این‌کاره دید همه‌چیز کاملاً آماده است و هیچ مشکلی نیز وجود ندارد، درنتیجه همین مورد موجب آرامش خیالتان می‌شود.

 • تمرین کنید، تمرین کنید و تمرین کنید

تفاوتی ندارد که برای بار اول بخواهید سمینار ارائه دهید، یا قبلاً بارها این‌ کار را انجام داده‌اید. به‌هرحال تمرین کردن فاکتور بسیار مهمی برای ارائه یک سمینار فوق‌العاده خواهد بود‌. شما باید سخنرانی خود را بارها و بارها تمرین کنید، و این مورد را به‌قدری تکرار کنید، که بتوانید سخنرانی اتان را بدون هیچ عیب و نقصی انجام دهید. برای اینکه در طول تمرین از پیشرفت خود و رفع معایب و نواقص سخنرانی اتان مطمئن شوید، می‌توانید از دو روش مختلف استفاده کنید.

 در درجه اول می‌توانید از دوستان و خانواده خود بخواهید نقش مهمانان و حضار همایش را برای شما داشته باشند. یعنی در مقابل آن‌ها به سخنرانی بپردازید، و از آن‌ها بخواهید هم به شما امتیاز دهند و هم نواقص و معایب کارتان را بیان کنند. درروش دوم‌ نیز می‌توانید به‌صورت تمرینی در مقابل یک دوربین عکاسی سخنرانی کنید. بعد فیلم ضبط‌شده از سخنرانی اتان را به‌دقت مشاهده کنید، تا ایرادها و مشکلات موجود را کاملاً متوجه شوید. 

چند نکته و تمرین برای سخنرانی و صحبت کردن در جمع

 • خودتان را معرفی کنید 

در همان ابتدای شروع سمینار کارشناسی ارشد، باید حتماً خودتان را معرفی کنید. یعنی حتماً یک بیوگرافی جزئی از خود به مخاطبانتان ارائه دهید، تا از شما یک شناخت نسبی داشته باشند. این‌ کار موجب ایجاد حس صمیمیت و اعتماد میان شنوندگان و سخنران خواهد شد. حال اینکه چگونه خود را معرفی کنید نیز، بسیار اهمیت دارد. در درجه اول هنگام معرفی خود فروتن و متواضع باشید. اما حتماً بر روی ارزش‌ها و اعتبارات خود تأکید داشته و پافشاری نمایید‌.

 • ظاهری آراسته داشته باشید

ظاهر شما هنگام حضور در سمینار کارشناسی ارشد فوق‌العاده مهم خواهد بود. شما می‌بایست در سمینار خود حتماً بالباس‌های رسمی و متناسب با نوع جلسه حضور یابید. همچنین مرتب بودن  لباس‌هایی که بر تن دارید نیز، اهمیت زیادی دارد. هرچقدر شیک‌تر و مرتب‌تر در جلسه حاضر شوید، قطعاً نشان‌دهنده احترام شما به مخاطبان خواهد بود‌. 

برای اطلاعات بیشتر آداب حضور در جلسات کاری را مطالعه کنید

 • زمان را مدیریت نمایید 

ممکن است زمام سمینار شما تنها دو ساعت باشد، اما اصلاً تفاوتی ندارد، و شما باید درهرصورت سعی کنید آن را به‌خوبی مدیریت نمایید. یعنی باید قبل از اتمام زمان سمینار شما تمام محتوای مدنظر خود را به حضار ارائه داده باشید، و وقت کم نیاورید. بلعکس باید به‌قدری دسته‌ پر وارد جلسه شوید، که قبل از تمام شدن تایم سمینار محتوا برای ارائه به مهمانان کم نیاورید. پس از زیاده‌گویی و حاشیه رفتن‌های بی‌مورد اجتناب نموده و سعی کنید به چای پرداختن به حواشی بی‌اهمیت، بر روی بحث اصلی سمینار متمرکز شوید.

 • تعامل برقرار نمودن با حضار را فراموش نکنید

نکته مهم دیگری که هنگام ارائه سمینار کارشناسی ارشد باید به آن توجه‌ کنید، این است که حتماً در طول سخنرانی با حضار و مهمانان تعامل برقرار نمایند. برای مثال از آن‌ها بخواهید که پرسش‌های خود را مطرح کنند. شما نیز به‌ سؤالات کاملاً پاسخ داده و یا گاها بلعکس عمل کنید. این کار موجب می‌شود که  فراگیری و همچنین یادگیری موضوع سمینار برای حضار بسیار آسان‌تر شود. 

 • اصل نایکنواختی صدا را رعایت کنید 

حتماً به اصل نا یکنواختی صدا در طول سخنرانی سمینار کارشناسی ارشد خود توجه فرمایید. یعنی صدای شما در تمام زمان جلسه، نباید کاملاً یکنواخت باشد. گاهی ریتم صدایتان  را ملایم و آهسته کنید، و گاهی نیز با صدای رساتر صحبت نمایید. چراکه اگر مرتباً صدایتان آهسته باشد، ممکن است حوصله حضار سر برود و دچار کلافگی شوند.  بلعکس اگر صدایتان همواره رسا و بلند باشد، ممکن است برای حضار آزاردهنده باشد. پس حتماً این اصل را رعایت نمایید. 

 • زبان بدن خود را برای تأثیرگذاری بیشتر به کار بگیرید

در سمینار کارشناسی ارشد به‌هیچ‌عنوان نباید ثابت و بدون حرکت بایستید. سعی کنید از زبان بدن خود برای تأثیرگذاری هرچه بیشتر استفاده کنید.  چراکه با این کار حرفه‌ای‌تر نیز به نظرخواهید رسید. 

زبان بدن چیست؟

 • مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید

و حالا می‌رسیم‌ به آخرین نکته و صدالبته مهم‌ترین نکته! حتماً قبل از شروع سمینار مشکلات و موانع احتمالی را پیش‌بینی کنید، و برای جلوگیری از به وجود آمدن آن‌ها اقداماتی انجام دهید. 

برای مثال مشکلاتی مثل رفتن برق، تمام شدن باتری لپ‌تاپ، قطع شدن اتصال اینترنت و ….شاید در ابتدا کوچک  و جزئی به نظر رسند. اما می‌توانند بسیار مشکل‌ساز باشد. پس حتماً از قبل این موارد را  در خصوص سمینار کارشناسی ارشد در نظر بگیرید.

 

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.